Často slýcháme, že cílem každého křesťana má být dosažení Božího království. Tento cíl se však může nám, mladým lidem, jevit vzdáleně, až abstraktně.
Co je cílem mého života? Jak k němu směřuji? Směřuji k němu vůbec? Co mohu v životní fázi a v situaci, ve které se právě nacházím, dělat, abych dosáhl cíle?
Námětem se mohou stát myšlenky, zkušenosti a postřehy přednášejících a dalších přítomných, kteří nabídnou “návody” k plnohodnotnému způsobu života s Bohem. Potkat jsi mohl/a i zajímavé a inspirativní lidi, kteří se nacházející na různých místech ve společnosti a kteří již cíl svého života objevili a svým každodenním životem k němu směřují.
Přednášky se věnovaly 3 hlavním tématům:
Já, křesťan
TEMATICKÉ BLOKY:
- Sebepoznání, sebemotivace, hledání identity, seberozvoj, seberealizace
- Mé strachy a očekávání
PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Petr Miloslav Jan Křtitel Beneš, Jiří Josef Kohoutek, Jan Regner, Petr Beneš, Tomáš Novák
Petr Miloslav Jan Křtitel Beneš: Uzdravuje Bůh i dnes?
Uzdravuje Bůh i dnes? Uzdraví Bůh i mě? A co to vlastně znamená, že Bůh uzdravuje? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat v Písmu svatém, v církevních dokumentech, v dějinách církve i v životech našich současníků.
Jiří Josef Kohoutek: Modlitba činem (prací)
Jak souvisí modlitba s prací? Proč nelze oddělit akci od kontemplace?
Jak spojit modlitbu a všední činy vlastního života?
Nabízí zamyšlení a sdílení nad zásadními tématy života křesťana.
Jan Regner: Cesty k radosti
Celá řada věcí v našem životě je jinak, než bychom si přáli. Jsme často zklamáni svými blízkými, politickou situací, stavem společnosti, zlem ve světě apod. V naší společnosti roste navzdory nebývalému blahobytu spotřeba antidepresiv. Umíme se bavit, ale ztratili jsme schopnost se radovat. Jaké cesty křesťanská spiritualita nabízí člověku, aby dosáhl opravdového štěstí a naplnění života? Dá se naučit radovat?
Petr Beneš: Svoboda v Kristu
Svoboda je základním darem, který jsme od Krista dostali. Vychází z velikonoční události a má výrazně křestní charakter. Přijímá se vírou, živí nadějí a osvědčuje láskou. Tu svobodu nám vydobyl Kristus (Gal 5,1). Svobodný život v Kristu předpokládá odvahu převzít zodpovědnost za naše povolání. Svoboda je vždy spojena s ohledem na prospěch bližního. K tomu je potřeba žít zásadní vztah – vztah k Bohu. Svobodné křesťanství je statečné, kreativní, angažované. I zdravě kritické. Předpokladem pravdivé a láskyplné kritické angažovanosti křesťana je pokora – před Bohem i lidmi.
T. Novák: Strachy a strašáci, co limitují naše život
Pokud máme plně vyvinuté sebevědomí, jsme si dobře vědomi svých nedostatků i silných stránek. Přesto někdy není snadné vykročit vpřed. Co nám brání, a co nás posiluje?.. Workshop nebude přednáškový, ale budeme pracovat s vašimi konkrétními vstupy a situacemi. Zeptej se zkušeného psychoterapeuta a kouče i na další praktické rady.
Křesťan a vztahy
TEMATICKÉ BLOKY:
- Rodina, z níž pocházím a vztahy s ní (a v ní)
- Moje (budoucí) rodina, jak najít ideálního partnera a jak se jím sám stát
- Přátelství a jiné vztahy
PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Peter a Gabriela Štupákovi, Míla a Pavel Bajerovi, Pavel Šimon, David Ambrož
Peter a Gabriela Štupákovi: Čo je dobre vedieť pred manželstvom
Dnes si väčšina mladých ľudí vyberá z dvoch možností. Žiť spolu bez manželstva alebo vstúpia do manželstva nepripravení. Čo je manželstvo a ako sa naň treba pripraviť? Prečo je manželstvo lepšia voľba ako žiť spolu bez záväzku? Na tieto otázky aj mnohé iné radi zodpovi Peter a Gabriela Štupákovi.
Míla a Pavel Bajerovi: Slečna Krásná a pan Božský, aneb Jak ideál vtělit do reality
Představa naší (budoucí) rodiny souvisí s tím, jakým způsobem vnímáme vztah, sami sebe, události a jaký máme postoj ke změně v našem životě. Podle jakých kritérií hledáme ideálního partnera a tvoříme ideál o sobě v partnerském vztahu? Prozkoumáme svůj ideál (já), naše očekávání od ideálního partnera (ty) a ukážeme v kontextu, jaké mohou být sdílené cíle a hodnoty v naší (budoucí) rodině.
David Ambrož: Vztah jako důvod a základ stvoření
Vztah je láska, nic dalšího vztahem není. Láska je alfa i omega lidské existence (bez lásky není člověka). Bůh dává příležitost k naplnění lásky – smyslu lidství (svoboda…). Druhy lásky, hierarchie lásky, projevy lásky. Různá provinění proti lásce…
Pavel Šimon: Rodina je v krizi. Ale co s tím?
Rodina je hodně skloňované téma, kolem kterého je spousta otázek. Host rozumí preventivní sociální práci v rodině, postupy sociálních pracovníků při ohrožení dítěte a doprovázení dítěte do nové rodiny/ústavu. „Ani já systému nerozumím a z některých věcí mi jde hlava kolem. Už o něm ale něco vím a chci se o to podělit“.
Křesťan a společnost
TEMATICKÉ BLOKY:
- Politika, moje práce
- Dobrovolnictví, charitativní činnost, jak vytvořit a vést společenství, angažovanost
v církvi
PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Jan Špilar, Helena Janíková, Jan Janda a Monika Hanych, Václav Malý, Ondřej Kobza, Pavel Bělobrádek, Jiří Padevět, Josef Pejchal, František Lízna
Jan Špilar: Jak jsem se nestal politikem
Povídání o kadeřníkovi a zároveň ženatém duchovním, který nechtěl být zbabělec a tak souhlasil s kandidaturou na Senátora. Spojení práce, duchovního a rodinného života s kampaní do Senátu PČR. Co Janu Špilarovi setkání s nejvyšší politikou dalo a vzalo? Odpovědi si přijďte poslechnout.
Ch. D. Balvo – S vírou do všech končin světa aneb Zeptej se svého nuncia!
Charles Daniel Balvo, novopečený apoštolský nuncius v České republice, rodák z amerického Brooklynu, se s námi podělí o své zkušenosti z diplomatických služeb Vatikánu v Ghaně, Ekvádoru, Chile, v České republice, Jordánsku a Litvě, o práci nuncia na Novém Zélandu, Cookových ostrovech, ostrově Fidži, Marshallových ostrovech, Kiribati, ve Federativních státech Mikronésie, Nauru, Palau, na ostrově Samoa, Tongu a Vanuatu a Keni a Súdánu. Jak se na těchto místech prožívá víra? V čem tyto zkušenosti mohou být pro Středoevropana inspirující?
P, Bělobrádek a J. Padevět: Být člověkem a společností s hodnotami po dvou totalitách?
Známe je z televize, textů i sociálních sítí – dnes se jich však můžeme ptát přímo, a to na jejich bohaté životní zkušenosti, tak na fungování jednotlivce v současném světě. Beseda zaměřená na zapojení člověka ve společnosti, na současné tendence a tlaky a jejich kořeny, nevyléčené rány z problematické minulosti státu, na odpovědnost člověka “viditelného” a aktivního na formování společnosti a jejího veřejného mínění, přinese i postřehy z bádání Jiřího Padevěta o životě na našem území během nacismu a komunismu či diskuzi nad tím, co jsou křesťanské hodnoty, o kterých se tolik mluví.
Helena Janíková: Dobrovolníkem na kraji světů
Dobrovolníci, kteří strávili rok svého života v rozvojové zemi vám představí jak se pro tuto službu rozhodli, kde ji absolvovali, co na ní dělali a co jim do života přinesla. Zažili rok plný výzev, zkoušek, radostí a jejich hlavní cíl byl zcela obyčejný… mít rád ty děti a mladé, s kterými se denně setkávali a snažit se jim dát to nejlepší ze sebe. Na přednášce se vám představí dobrovolníci z Ekvádoru, Zambie, Bulharska a možná i další…. Dozvíte se také základní informace o programu Adopce nablízko a o možnosti přihlásit se do kurzu dobrovolnictví.
Sant’Egidio – Jan Janda a Monika Hanych: Změnit srdce. Změnit město. Změnit svět… Žít evangelium v přátelství s chudými.
Komunitu Sant’Egidio založilo v roce 1968 v Římě jen několik gymnazistů, kteří se rozhodli dát na první místo ve svém životě věrnost evangeliu v přednostním vztahu s chudými. Z modlitby a čtení Božího slova vychází hlubší láska k chudým, která vytváří základ pro mírové soužití. Díky přátelství s Bohem a s chudými práce komunity zahrnuje i vyjednávání mírových dohod pro země, kde je stále válka, a také vedení mezináboženského dialogu. Proto komunita stojí na 3 pilířích: modlitba, chudí a mír. Nyní má na celém světě více než 65 000 členů a působí v 72 zemích. V České republice je od roku 1993, kde se zaměřuje zejména na službu lidem bez domova. Před 3 lety vznikla v Praze další služba, kterou mají na starosti mladí lidé.
Hnutí Mary´s Meals – jednoduché řešení hladu ve světě
Nikdo z nás si nevybral v jaké zemi a v jakých podmínkách se narodí. Můžeme v klidu žít a snažit se nevidět životy jiných lidí? Opravdu neexsistuje možnost, jak efektivně řešit problémy světa? Pojďme se zamyslet nad tím, jak by se dal vyřešit jeden z největších problémů – hlad.
Ondřej Kobza: Jak oživovat prostor kolem sebe?
Jak realizovat své dary? Jak najít kuráž k tomu měnit věci, začínat něco zcela nového? Jak oživovat město a společenství, v němž žijeme? Jaká je cesta od zdánlivě bláznivého nápadu k jeho realizaci? I toho se dotkne beseda s autorem mnohých projektů, které vnáší umění do veřejného prostoru.
Josef Pejchal: Hamlet i Romeo, sportovec i křesťan, Dr. Strange i Tolstého Nikolaj
Křesťan a talent, sláva a umění. Jak rozpoznat své dary a dobře s nimi naložit? Jak zůstat autentický? Jak se umělecky projevit? Jak se snoubí kariéra úspěšného herce a dabéra s životem křesťana? Co vnáší víra do této kreativní a exponované profese? Nakolik je pro lidi, kteří v něčem prorazí, zavazující být pro ostatní vzorem? Vnímají tuto odpovědnost? Může sláva měnit život, případně měnit charakter? Jak v současném světě neztrácet víru? Jak se ve společnosti uplatnit? Jaká dilemata musí křesťan v hereckém světě řešit? I kolem těchto témat zakrouží moderovaná diskuze s usměvavým mladým hercem.
Zaujali tě naši hosté? Postupně doplňujeme také jejich medailonky