I letos se můžeš těšit na přednášky mnoha zajímavých a inspirativních osobností. Nabízíme krátký přehled již potvrzených hostů.
řeckokatolický kněz, psychiatr, pedagog, premonstrátský terciář, autor duchovní literatury a nepřizpůsobivý občan
Přednáška: Stavy a vztahy – bludný kruh
Samota není totéž co osamělost. Samota, pokud se k ní rozhodneme svobodně, může přinášet pozitiva, protože v onom tichu slyšíme cosi v nás, a nebo nám dá poznat to, co v hluku světa nevnímáme. Pocit osamělosti ale může prožívat i ten, kdo žije ve společenství rodiny nebo přátel.
Celý lidský život je o vztazích. Od početí až do posledního výdechu. O vztahu k sobě, k lidem, hodnotám materiálním, duševním i duchovním. Ale všechny uvedené vztahy mohou trpět sedmi nemocemi. Pojďme hledat prevenci i uzdravení.
konzultantka pro nadané, terapeutka ACT, lektorka mindfulness, školitelka a přednášející, poradkyně pro školská zařízení
Přednáška: Souvislost mezi učením Ježíše Nazaretského a moderní psychoterapii ACT
trvalý jáhen římskokatolické církve, vojenský kaplan 43. výsadkového pluku v Chrudimi, psycholog
Přednáška: Mužská identita v 21.století
Ve své přednášce se hodlám zabývat formovánim a kvalitou mužské identity. Budeme se dotýkat tématu kvalit a druhů mužské síly. Rovněž zabrousíme do oblasti muž křesťan.
křesťanská nezisková organizace, která pracuje na principu křesťanských hodnot a poskytuje kvalitní komplexní služby uprchlíkům
Přednáška: Křesťan a migrace – služba lidem na cestě
Jaký je život na cestě a v čem spočívá pomoc lidem, kteří v Evropě touží začít znovu? O tom se učíme již řadu let na tzv. Balkánské stezce i u nás, v České republice a rády se o naše zážitky podělíme. Dozvědět se můžete třeba jaký se na Balkánské stezce vaří čaj nebo proč si myslíme, že by křesťan neměl být k příchozím lhostejný.
kněz, teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut, působící jako administrátor ve farnosti Lechovice u Znojma
Přednáška: „Být sám sebou“ znamená být sám a být sebou aneb „Ať Tě netrápí hvízdání a ať nepotřebuješ potlesk“
Přednáška o tom, proč je samota důležitá a proč nemáme nikomu říkat ani „mistr“ ani „učitel“.
kněz, pedagog, člen Řádu cisterciáků přísné observance, autor knih Povoláním člověk a Život je sacra zajímavej
Přednáška: Život ví své
Život ví své.. Nechce být jen dějištěm, prostorem a časem, nabídnutým mým projektům a realizacím. Ví, že je věčný a tak věčným být chce. Hic et nunc – zde a teď.
moravský politik a advokát, od roku 2020 hejtman Jihomoravského kraje. “I na malé dědině se dají dělat velké věci a inspirovat okolí. Když to jde v malém, musí to jít i ve velkém na kraji.”
Přednáška: Na to jsi moc mladej
Kdy už budete mít věk na to, abyste se mohli starat o svět kolem sebe? Co staří dělají lépe, než mladí? A proč jsou to všechno nesmysly?
kněz a biolog, farář v Brně-Žebětíně; pracoval na Biofyzikálním ústavu Akademie věd v Brně a má za sebou doktorát z molekulární biologie a genetiky
Přednáška: Encyklika Laudato Sí
Ekologická encyklika papeže Františka slaví letos šesté výročí vydání. Podíváme se na její východiska a obsah, kapitolu po kapitole – na pozadí fotografií, které ukazují krásu Božího stvoření a pocházejí hlavně ze skandinávské přírody, ale i z farní zahrady v Brně – Žebětíně.
její posláním je zlepšování kvality života dětí a mládeže v nouzi na Ukrajině, zejména v ústavech sociální péče pomocí přímé péče a materiální pomoci
Přednáška: Děti z “konce” Ukrajiny – pomoc, pouto, dobrovolnictví, přátelství
Jak se žije dětem v ústavní péči na Ukrajině? Jak lze pomoci? V čem spočívá dobrovolnická pomoc dětem s postižením? Příběh organizace Bodaj, která již několik let díky dobrovolníkům těmto dětem na Ukrajině pomáhá.
lektor; založil projekt Smysluplné rozhovory, jehož vizí je vracet více hloubky do konverzací i vztahů; pořádají pravidelná setkávání a vydali také konverzační karty, díky kterým můžeme lépe poznat lidi ve svém okolí
Přednáška: Jak budovat blízké vztahy
Naše společnost je díky internetu a sociálním sítím tou nejpropojenější v historii, paradoxně ale zároveň raketově roste u lidí pocit osamělosti. Jak budovat vztahy s našimi blízkými nás, bohužel, ve škole nikdo neučí a tak v dobré víře napodobujeme to, co vidíme okolo nás. Často tak bezmyšlenkově opakujeme věci, které nefungují a naše vztahy tím trpí. Žijeme v přesvědčení, že někdo buď komunikovat umí, nebo ne. Ale budování pevných vztahů je umění, které je možné rozvíjet, a stejně jako malíř tříbí svou techniku i my se můžeme zlepšovat v tom, jak o vztahy s důležitými lidmi pečovat tak, abychom si byli doopravdy blízko.
řeholní sestra v řádu sv.Františka, nemocniční kaplanka, psychoterapeutická poradkyně a lektorka; mnoho let pracovala s uvězněnými a závislými lidmi
Přednáška: Život není peříčko, ale stojí za to ho žít
I když má člověk někdy pocit, že je život těžký, málo barevný a příjemný, nebo že je pro něj dokonce nesnesitelný a k neunesení, tak přesto má CENU ho žít. V přednášce bude řeč o tom, jak se postavit k životu čelem, jak najít smysl života a naději v nelehkých okamžicích života. Vše bude podepřeno příběhy lidí, kteří to nevzdali a chytili svůj život „za pačesy“.
farář v pohraniční osadě Neratov. Se svými spolupracovníky z občanského Sdružení Neratov do ní vrací život a pracuje na obnově barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie
Přednáška: Každý je povolán k tomu, aby mohl konat dobro
Povídání s inspirativním otcem, který z malé zapadlé vesničky vytvořil jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst. Z tiché farnosti se stalo živé společenství a jeho dobré srdce pociťují až v daleké Indii. Co vše jej potkává na jeho cestě? Jak Duch Svatý působí v jeho životě a je vždy jednoduché Boží plány přijmout? Přijď a využij možnosti se zeptat na to, co Tě zajímá a bál ses zeptat.
kněz, člen řeholního společenství Kongregace misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné, působící v Plasích v plzeňské diecézi
Přednáška: Jak se nevrátit do normálu
Na povrchu zkáza, nejistota, bezradnost, osamocení… uvnitř smysl a naděje nového a opravdového začátku. Duch svatý v posledních měsících hodně bořil a hodně budoval. Co už jednou pro vždy nechat v troskách a na čem naopak nově stavět? Jak pandemie odhalila samé základy naší víry a našeho života? Jak se společenství rodí z osamocení, služba z bezmoci a radost z krize a bolesti?
Cílem je formace nových evangelizátorů pro novou evangelizaci třetího tisíciletí – “Hledáme Petry, kteří budou sloužit, milovat a hlásat Ježíše více a lépe než my sami.” (srov. Jan 1, 40-42)
P. Jan Svoboda – farář z Českého Těšína, ředitel první české pobočky Školy evangelizace svatého Ondřeje
Maria Paskuda – farnice z Jablunkova, psycholog na mateřské, koordinátorka školy
Přednáška: Bez čeho se neobejde evangelizace? KE-KA-KO aneb tři pilíře Školy evangelizace sv. Ondřeje
Škola evangelizace má za úkol formovat křesťany, aby dokázali sdílet svou víru a účinně evangelizovat. Naše škola není uzavřené hnutí, ale pastorační projekt, ze kterého mohou čerpat všichni zájemci z katolické církve. Škola evangelizace svatého Ondřeje a všechny její aktivity stojí na třech pilířích: Kérygma – soustředíme se na hlásání živého Ježíše Krista; Charisma – jsme otevřeni Duchu Svatému a jeho darům; Koinonia – ve společenství Církve je každý člověk důležitý a má své povolání v evangelizaci.
bosý karmelitán, kněz a rodinný terapeut, řídí Fortnu, vede akce a nabízí duchovní doprovázení; vede semináře jak pro mužské skupiny, tak pro manželské páry
Přednáška: Čekárna na život a nebo
V životě poměrně hodně času věnujeme naší minulosti nebo budoucnosti. Naše kalkulativní mysl je stále zaměstnána tím, co a jak bude nebo bylo, proč je to či ono. Neustále analyzuje. Přitom nic z toho není v našich rukou. Naopak. Bůh se zjevuje jako tvořivá přítomnost. Bůh je přítomnost. Tak i naše prožívání přítomnosti, tedy onen kontemplativní mód naší mysli, se může stávat způsobem jak tvořivě nakládat s naší životní zkušeností včetně osamocení a samoty.
jáhen, který působí ve farnosti ve Velkém Meziříčí; youtuber, jeden z Ježíšových fans, člen projektu Live4G
Přednáška: Víra v karanténě
Naše víra se stejně jako my dostala do karantény. Jak se změnilo prožívání křesťanství v čase covidu? Co nového jsme se naučili a naopak o co jsme přišli? A jak správně víru oživit abychom nezůstali sami, ale žili víru společně? O tom všem bude řeč a o tom všem bude možné se společně pobavit. Zároveň bude krátce představen projekt Live 4G, který má být odpovědí na přesunutí víry do virtuálního prostoru.
kněz, teolog, profesor, religionista, sociolog, psycholog a filozof. Je farářem farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a prezidentem České křesťanské akademie.
Přednáška: Křesťanství a změna epochy
Tato doba není jen epochou změn, nýbrž změnou epochy“, tvrdí papež František. Sekularizace nezpůsobila konec náboženství, avšak přispěla k jeho proměně. Pokud chtějí církve odpovědět na výzvu této doby, musí projít hlubokou reformou nejprve v oblasti teologie a spirituality, následně v oblasti pastorace a institucionálních struktur. Důležitou součástí reformy je přechod od navyklého stylu pastorace a misie, od starosti pouze o vlastní věřící a o nárůst jejich počtu, k službě doprovázení lidí na duchovních cestách. Kontemplace a akce, samota i společenství, se musí vzájemně doplňovat.
již 36 let šťastně ženatý muž, více než 20 let se s manželkou zúčastňuje Manželských setkání; věnuje se mužské spiritualitě; napsal 2 publikace a je součástí sdružení “Pre rodiny”
Přednáška: Duchovná cesta muža a ženy
Ako si muž a žena môžu rozumieť, keď každý chce niečo iné, muž ženu, žena muža. Tento známy aforizmus má v sebe istú múdrosť. Je to nielen o fyzickej, emočnej, psychickej rozdielnosti, ale aj o tom, čo sú ciele a zdroje v našich životoch. O vplyve výchovy a jej presah na krízy v manželstve a duchovnom rozmere toho všetkého na náš život. Prečo sú vtipy len o svokrách(tchýně) a nie o svokroch (tchán).Toho všetkého by sme sa spoločne mohli dotknúť v téme: Duchovná cesta muža a ženy.
Jindřich Kotvrda je kněz brněnské diecéze, věnuje se pastorační službě, duchovnímu doprovázení a zabývá se psychodynamickou psychoterapií
Sestra Lucie Chytilová patří do duchovní rodiny sekulárního Institutu Servi della Sofferenza, kromě své profese učitelky se věnuje spolupráci při evangelizačních projektech, práci s dětmi a mládeží, duchovnímu doprovázení. Je jí blízká praxe křesťanské meditace podle Johna Maina.
Přednáška: Křesťanská meditace
Křesťanská modlitba v dějinách často k cestě na hlubinu využívala opakování slova či slov. Nechat se vést modlitebním slovem/větou vede k jednoduchosti a osvobozování se a odpočinku od vlastních myšlenek, nápadů, představ a obrazů. Může se stávat tzv. čirou modlitbou. Je jednoduchá, nikoli však snadná… Můžeme ji zkusit podle návodu benediktinského mnicha Johna Maina, inspirovaného Janem Kasiánem, Oblakem nevědění i Ježíšovou modlitbou.
pedagog a ředitel Základní školy Navis. Je ženatý, má čtyři děti a rád se věnuje svým dětem a hudbě; píše o vizích ve vzdělávání, o výchově, o ctnostech a o hudbě.
Přednáška: Chlapci a dívky jsou jiní a je to tak dobře
Věděli jste ale, že ve škole jsou úspěšnější dívky? A věděli jste, že tento trend nekončí na základní škole a že se do velké míry promítá i do mezilidských vztahů? Jan Vepřek bude mluvit o výchově kluků a o formaci školního prostředí z pozice tatínka tří chlapců a jedné dívky a z pozice pedagoga a ředitele Základní školy a gymnázia Navis u Prahy.
Předseda spolku Laudato si, který vidí smysl v sebemenších krocích vedoucích k ochraně přírody a razí heslo, že každý by měl začít u sebe.
Přednáška: Laudato si – péče o společný domov
Svět se blíží k šestému hromadnému vymírání. Příčinou jsou poprvé lidé. Papež František a mnozí další bijí na poplach vyzývají lidi ke změně. Co tedy děláme špatně a jak se k tomu můžeme postavit v našem každodenním životě?
modlitebník, plynař, rybář, studiový zvukař, manžel a otec dvou dětí a vedoucí hnutí Modliteb 24-7
Přednáška: Osobní modlitba
Jak rozvíjet a udržet modlitební život a osobní vztah s Bohem v dnešní době, kdy žijeme velice rychlé a intenzivní životy plné povinností a impulsů, které nás rozptylují nebo nám dokonce zabraňují v rozvíjení duchovního života. A lze zůstat přitom v modlitbě ještě kreativní a radostný bez tlaku, že bych se „měl“ modlit?
členka Unie katolických žen, pracuje na pozici vychovatelky a speciální pedagožky v dětském domově. Věnuje se také seniorům, podporuje místní ekologickou iniciativu Zelená peřina. Od 2008 je aktivní v místní politice, v současnosti v městském zastupitelstvu.
Přednáška: Žena ve veřejné službě
Život každého z nás roste v rodině, v generacích, ale také v občanské společnosti. Stojí za to překonat vlastní uzavřenost, zaměření na individuální osobní život a vyvážit rodinné priority. Nebát se veřejného nasazení, přijmout službu potřebným. Osamělost křesťanské víry ve většinově nevěřící společnosti je někdy bolestná. Přesto křesťanské hodnoty dokážou pohnout světem, proměňují životy křesťanů i nevěřících.
evangelický teolog, kazatel a překladatel Bible21. Věnuje se překladatelské a přednáškové činnosti, příležitostně káže v širokém spektru křesťanských církví. Je ženatý, má čtyři děti a dva vnuky.
Přednáška: Parabible
Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes? Parabible je aktuální, místy až provokativní biblickou parafrází. Dávný příběh o Ježíši Nazaretském zasazuje do kulis současného Česka, především ale staví dnešního čtenáře před nově obnažené pointy dávných evangelijních příběhů a výroků.
sr. M. Laurencie Sikorová – Před 20 lety ji Bůh změnil život tím, že ji povolal do bližšího života s Ním ve společenství sester a službě potřebným. Je to život pádů a povstávání; odevzdávání a přijímání, lekcí odpouštění sobě i druhým, hledání Boha v Písmu sv., v sobě, v bližním i v různých situacích.
sr. M. Magdaléna Macurová – Prožívá své sedmé léto v Konventu sester alžbětinek a chce se podělit o svou zkušenost víry a Božího vedení v každodenním životě, což je často velké dobrodružství. Řekla by o sobě, že je obyčejná sestra s originálním povoláním. Slouží v Domově sv. Alžběty (domov pro seniory) na různých pozicích. Ráda poznává nová místa a nové lidi. Je vděčná za to, že stabilitas loci je někdy i „labilitas“☺.
Přednáška: Co si nevybojuješ v samotě, to ve společenství nedáš! aneb Bez víry ani krok…
Přicházíme jako společenství, ve dvou, abychom nabídly náhled do života ve společenství, každodenní prožívání víry ve společenství i v samotě. Samota a společenství se prolínají také ve službě potřebným, přednáška bude spojená i se svědectvími ze života seniorů, o které se staráme. Nebude chybět ani krátké Lectio Divina inspirované úryvkem letošního AV. Chceme tak společně s těmi, kteří k nám přijdou vytvořit neopakovatelnou atmosféru společenství a prostor pro sdílení.
autorka mnoha knih, je platnou členkou vězeňské duchovní péče. Aktivně přednáší ve farnostech a je externí vyučující Ústavu ošetřovatelství Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Podílí se na výuce předmětu Filozofie a etika v ošetřovatelství.
Přednáška: Světlo na pokraji cesty
Opravdové příběhy z místa, kde je samota hmatatelná a bolí. Sestra Filoména již 21 let navštěvuje odsouzené ženy na specializovaném oddělení ve věznici. S Boží pomocí se snaží pomáhat odstraňovat nánosy různých pochybení.